Psa nebu fenu? PDF Tisk Email

Pokud jste si na otázku "zda si pořídit hovawarta" odpověděli ANO, můžete začít řešit další důležitou věc. Psa nebo fenu? Otázka vpravdě zásadní. Rozdíly mezi psem a fenou jsou na první pohled zejména fyziologické:

 

  • Fena je menší (o cca 10kg), hárá zhruba dvakrát do roka (musíte jí hlídat) a může mít štěňata (která vám udělají spoustu radosti a také spoustu starostí)
  • Pes je větší (o stejných 10kg), také může mít štěňata (i když je nebudete odchovávat právě vy, zato vám budou dělat pouze samé radosti a starosti ponecháte chovateli) a celý rok ho musíte hlídat aby nelítal za fenami, neboť každý týden hárá někde v okolí nějaká fena.

Usnadnila jsem vám výběr? Ne? Tak přidám. Dalším faktorem jsou vlohy pro práci:

  • Fena je tvárnější, nedá se rozptýlit tolika faktory jako pes a má lepší vazbu na psovoda. Je bystřejší a rychleji dospívá, takže postup ve výcviku je rychlejší. Na druhou stranu dvakrát do roka hárá což jí většinou vyřadí z provozu, nehledě na možné pořízení štěňat, které jí nejen vyřadí ale zároveň většinou i zklidní, její výkon klesá a nastartovat potom není snadné.
  • Pes není tak tvárný. Dospívá později, rozptýlí ho každá jenom trochu voňavá fena, každý samec coby potenciální sok a začátky bývají pro psovoda psychicky náročné. Na druhou stranu je celý rok v dobré kondici, nemívá své dny, v práci je výrazně razantnější a jeho výkon stále stoupá.

Stále nejste rozhodnuti? Tak něco dalšího... venčení

  • Fena se venčí zhruba čtyřikrát denně, vyprázdní se vždy najednou. Není problém naučit močení takřka na povel pro případ časového vypětí. Před fenou se váš anglický trávníček ovšem musí mít na pozoru. Venčí se pokaždé na jiném místě, na takových místech následně zůstává žlutá spálená tráva v nepravidelných rozměrech (něco jako kruhy v obilí, jenom menší :o)
  • Pes se venčí neustále, neboť stále značkuje svoje teritorium. Nevyprázdní se najednou, ale očůrává každý roh, každou lampu, každý plot - a pochopitelně každý strom. Procházka trvá vždy delší dobu a obtížně mu budete vysvětlovat, že stromky na vaší zahradě jsou okrasné.

Pokud jste se nerozhodli jestli raději obětujete stromky nebo trávu (jedno nebo druhé zcela určitě, zahradničení se s kynologií totiž příliš nekamarádí), tak už vám zbývá pouze jedna možnost - rozmyslet se podle specifických vlastností povahy. Nejdůležitější faktorem při výběru většinou bývá obava ze zvládnutí toho či druhého pohlaví a to zejména ve vypjatých situacích kdy selhala výchova a tato obava je skutečně na místě. Moje doporučení zní: vybírejte prosím hlavně podle sebe. Jaká osobnost jste vy? Kdo jsou vaši přátelé? Jsou to ženy, nebo spíše muži? S jakými podřízenými lépe vycházíte a s jakými lidmi raději jednáte? Ano, v psím světě je to velmi podobné.

  • Fena je vypočítavá a vynalézavá, jedná velmi promyšleně. Naprostá většina majitelů hovawartích slečen se domnívá, že má vychovaného psa který "nezlobí" a kterému vládne. Velmi hojně tomu tak vůbec není. Ale fena nemá nejmenší důvod si vás znepřátelit přímo, protože jak jsme řekli umí si dobře spočítat, že by jí to neprospělo. Velká spousta fen doma vládne, ale jejich majitelé to vůbec nevědí. Jsou to lišky podšité a nechají vás myslet si svoje a v každém vhodném momentě vás prostě převezou řadou vtipných kousků a pak se za rozhem smějou. Může se zdát, že s fenou je lehčí práce. Ale není to tak. Poznáte to ovšem pouze v případě, kdy vyžadujete kvalitní výkon.
  • Pes je prostě chlap. Je přímý, otevřený a jedná impulsivně. To je důvod, proč se majitelé hovawartích samců tolik obávají že nezvládnou svou vůdčí roli. Pes vás totiž nikdy nebude trestat jako fena řadou vtipných kousků, ale pokud s vaším chováním není srozuměn, postaví se vám napřímo. Na druhou stranu komunikace s ním je velice jednoduchá a vždy víte na čem jste. Ke všemu se otevřeně přizná a nekalkuluje s osobním prospěchem.
Dá se to opravdu velmi snadno přirovnat k základním rysům lidských protipólů. Stačí jedna maličkost a chlapi se ihned poperou. Neváhají, vyprovokovat je je velmi snadné a hned po sobě skočí. Muži bojují vždy tělo na tělo a většinou čestně. Každá rvačka má ovšem jednoznačného vítěze, který má nezpochybnitelná práva a tím je konflikt jednou pro vždy vyřešen. Poté je možné si podat ruce a jít domů. Ženy pro pořádný konflikt potřebují pořádný důvod, který většinou delší čas nazrává a boj se mnohdy stává pomstou. Když tedy dojde k boji je většinou dlouhý, záludný a místo zbraní se používají intriky, lži a citové vydírání. Zřídkakdy dojde k úplnému ukončení konfliktu a pokud ano, takové ženy se už nikdy nepřátelí - nebo při nejmenším jsou neustále obě ve střehu.

A velmi podobné je to se psy. Pokud dáváte přednost přímému jednání a nevadí vám risknout, že jednoho krásného dne budete muset psa porazit také fyzicky, berte samce. Pokud máte rádi dobrodružství a jste připravení neustále vymýšlet jak svého psa přechytračit, volte fenu. Pořídi si fenu je pohodlnější ale velmi pravděpodobně nedosáhnete zdaleka takových úspěchů na poli výcviku jako se psem, pokud náhodou vaše fena nemá trochu těch "mužských" hormonů navíc.
 
Právě připojeni - hostů: 38