Je hovawart opravdu pro Vás? PDF Tisk Email

Hovawart je inteligentní, vyrovnaný, přátelský, sebejistý, velmi temperamentní a pozitivní rodinný pes. Takové nebo podobné charakteristiky můžete objevit v každé průměrné encyklopedii psů. Ne, že by to nebyla pravda - hovawart skutečně takový je. Ovšem pouze za předpokladu, že takový je i jeho psovod. Dříve než si položíte otázku - zda chcete takového psa - je nutné si položit otázku - zda jste pro něj skutečně ten pravý psovod který dokáže v hovawartovi probudit a budovat jeho nejlepší vlastnosti. Jaký by tedy měl být hovawartův pán, aby společně mohli tvořit fungující tým?

  • vyrovnaný: člověk musí být psychicky natolik vyrovnaný, aby v něm mohl hovík najít v každé situaci oporu. Člověk který má bázlivé nebo nejisté reakce snadno probudí ve psu nejistotu a buduje v něm pocity strachu. Labilním jedincům nepatří do rukou žádný pes, tím méně hovawart.
  • přátelský a společenský: pokud sami nemáte rádi společnost, nemůžete předpokládat, že vychováte společenského psa. Bezproblémového psa který bude dobře snášet vaše návštěvy, spolucestující v tramvaji nebo děti pobíhající po parku. Pro psa jste jediným učitelem "chování" vy a proto kopíruje vaše psychické stavy. Vybudovat v přirozeně nedůvěřivém hovawartovi nedůvěru, strach a nejistotu vůči lidem je velmi rychlé.
  • sebejistý: pouze přirozeně sebejistý člověk může být hovawartovi vůdcem smečky, kterého si bude vážit a se kterým bude chtít spolupracovat. Člověk který si je jistý sám sebou, vydává vždy správná rozhodnutí, nemění názory, stojí si za svým slovem a dovede se prosadit je tím správným vzorem pro hovawarta.
  • temperamentní: hovawart je plemeno pracovní a jako takové potřebuje vyžití - jak fyzické, tak psychické. Pokud nezvládáte pravidelné dlouhé procházky a běhání po cvičáku, pořiďte si raději morče. Hovawartovi byste měli dopřát přiměřenou zátěž - v ideálním případě můžete společně sportovat (kolo, běh, běžky....)
  • pozitivní: tak to především. Pokud nemáte veselého ducha, těžko unesete všechny vtípky, které si na vás hovawart přichystá. Ne, že by byly tak strašné. Ale chcete-li hovawartovi šéfovat, musíte si za všech okolností udržet chladnou hlavu, nevyšilovat a každou situaci vyřešit s grácií - nikoliv s histerií. Je dobré mít větší smysl pro humor než hovawart :o)
  • inteligentní: jedině inteligentní jedinec dovede pochopit, že pes nepřemýšlí (tedy alespoň ne v pravém slova smyslu) a pouze takový jedinec se může naučit komunikovat s hovawartem tak, aby ho respektoval a aby se mu snažil za všech okolností vycházet vstříct. Při práci i při zábavě.

Jste tím správným vzorem pro hovawarta, který může být jeho vůdcem smečky? Pokud ano, pořiďte si toto skvělé plemeno a už nikdy nebudete chtít jiné. Pokud neodpovídáte výše uvedenému popisu, nebudete s hovawartem šťastní a on s vámi také ne.

 
Právě připojeni - hostů: 23