Jeden nebo dva psi? PDF Tisk Email

Máte doma jednoho pejska a chcete si pořídit druhého? Nevíte jestli je to dobrý nápad? Pokusím se vás trochu postrčit správným směrem. Rozdíl mezi vlastnictvím jednoho psa a dvou je obrovský. Mít dva, tři nebo čtyři už potom není takové. Od tří nahoru už psi tvoří smečku. Ale mít jednoho nebo dva - je zásadní rozhodnutí.

 

V první řadě byste si měli říct, zda se zvládnete o oba psy starat stejnou měrou. Měli byste pro oba zajistit stejné podmínky a stejnou pozornost, a to i přesto, že se štěnětem bude logicky víc práce. Nemůžete jednoho psa "odstrčit" a starat se pouze o nově příchozí roztomilé štěňátko a najít si pro své počínání nějakou výmluvu. Starší pes totiž na žádné výmluvy nebude zvědavý a pokud se ho budete snažit ze smečky izolovat, zaručeně vám to oplatí nebo se postará o to, aby se vám to nepovedlo.

Zvládli jste první podmínku, oba psi mají perfektní vazbu na vás. Nyní ale musíte dokázat, aby neměli příliš velkou vazbu na sebe. V případě že jejich pouto bude příliš silné, může se stát že:

  • budou na sobě příliš závislí a odchod jednoho může způsobit vážné zdravotní problémy (někdy i psychické úmrtí) druhému
  • budou více řešit hierarchii mezi sebou a může se stát, že jeden z podřízenosti přestane cvičit, hlídat nebo se jinak projevovat
  • pokud budou stále spolu, začnou se chovat jako smečka a mohou se nepřátelsky chovat k ostatním psům

Předpoklad, že budete se dvěma psy chodit společně na cvičák je dost utopický a pokud plánujete společné procházky - zkuste je omezit na minimum. A to zejména v době psychického vývinu mladšího psa by měli co nejvíce času trávit samostatně. Proč?

  • oba dva najednou nelze vychovávat. Pes nepřemýšlí a nechápe, že jednoho trestáte a druhého chválíte. Můžete si tedy zadělat na pěkný problém a to u obou. Jaký povel vydáte ve chvíli, kdy jeden pes požírá zdechlinu a druhý jde spořádaně u nohy? Ať řeknete cokoliv, bude to každopádně špatně. U dospělých psů se taková situace dá elegantně vyřešit, ale v období výchovy je to průšvih.
  • mladý pes by si měl vyzkoušet nové životní situace. Podpora staršího je sice v některých případech dobrá, ale není vhodné aby si mladší zvykal že starší za něj vše vyřeší. Samostatně potom nedokáže fungovat.
  • zároveň chování staršího psa může ovlivnit chování mladšího, a to nejen v pozitivním slova smyslu. Např. pokud má starší pes reakci na střelbu, je velmi pravděpodobné že při prvním výstřelu to od něj mladší okouká a máte problém, který se těžko odbourává, pokud vůbec.


Pokud jste i přesto rozhodnutí pořídit si druhé psa a věříte, že jste připraveni vše zvládnout, je třeba si položit další důležité otázky:

 

 

Kdy?

Tedy jaký věkový rozdíl by mezi oběmy psy měl být? Pokud hovoříme o hovawartovi, který dospívá ve třech letech a dožívá se 10-12 let a pokud to trochu zobecníme, dá se říct, že věkový rozdíl by měl být minimálně rok a půl a maximálně deset let. Povšimněte si zejména slov minimálně a maximálně. V ideálním případě to samozřejmě bude jinak. V ideálním případě už budou vašemu staršímu psovi čtyři roky. Je už dostatečně vychovaný, vyrovnaný, psychicky i fyzicky dospělý a především bezproblémový. V ideálním případě mu bude také méně než 8 let. Protože osmiletý pes je už prakticky starý a během následujících tří let bude stárnout velice rychle, zatímco štěně sice velice rychle zesílí, ale dospívat bude velmi pomalu. Takového psího důchodce přítomnost dvouletého rozverného vejrostka rozhodně nebude příliš těšit, a to zejména pokud spolu budou trávit celý den. Nehledě na to, že rozverné štěně může zcela neúmyslně chatrného důchodce zranit.

Psa nebo fenu?

Zda si pořídit k psovi fenu nebo druhé psa - nebo naopak k feně samce nebo raději druhou fenu je otázka spíše na vás.

Mýtus č. 1 : dva jedinci stejného poholaví se rvou = lež jako věž!
Pokud oba jedince dobře vychováte, není žádný důvod pro to, aby se dvě feny nebo dva psi mezi sebou nesrovnali. Jste-li vy pánem smečky, pouze vy máte právo vyvolávat a řešit konflikty, nikdo další. K problému může ovšem dojít v rámci chovatelské činnosti. Podřízenější pes může mít problém při krytí v přirozeném teritoriu toho druhého, fena která má štěňata se může k druhé feně chovate nepřátelsky. Ale to jsou nárazové situace, které v prvé řadě nemusejí vůbec nastat a v druhé řadě se dají snadno řešit.

Mýtus č. 2: psa s fenou neuhlídáte při hárání = pravda pravdoucí!
Příroda je mocná čarodějka a sexuální pud je hned po pudu loveckém (který je důležitý pro samotné přežití) ten nejsilnější. Pokud chcete mít doma fenu a psa, již od útlého věku je třeba myslet na to, jak kvalitně fenu od psa oddělit až nastane doba hárání. Psi jsou velmi vynalézaví a garantuji vám, že pokud nemáte kvalitní kotec, jste nahraní. Žádné dveře nejsou dost pevné, žádný plot není dost vysoký. Navíc vyspělý jedinec dovede nakrýt fenu už třeba v pěti měsících věku. Zda by takové krytí bylo ve finále úspěšné a skutečně by fena zabřezla - to je otázka. Ale murphyho zákon praví, že každé nežádoucí krytí bývá úspěšné, zatímco plánované často nikoliv :o(

Jaké plemeno?

Pokud neuvažujete o dvou hovawartech, ale plánujete psa jiného, ráda bych vám doporučila pořídit si druhého psa co nejméně rozdílného. V první řadě by bylo dobré mít povahově podobného psa kvůli jejich stejné výchově, také temperament by se neměl příliš lišit, aby psiska zvládala stejnou zátěž. Ze stejného důvodu je dobré aby mezi nimi nebyly příliš výrazné velikostní rozdíly - a to je praktické i při společných hrách, kdy váhová převaha jednoho nemusí být úplně bezpečná. Pokud jste výstavně aktivní, je také dobré zvolit plemeno ze stejné skupiny FCI kvůli stejným výstavním dnům na mezinárodních výstavách. A poslední věc je pracovní využití. Jednak kvůli vašemu nasazení a kvůli již nabytým zkušenostem by bylo praktické zvolit plemeno ze stejné skupiny FCI, zároveň i pro jejich soužití a společný život je to praktické. Není úplně dobré když se hlídací hovawart (který by se měl držet u domu) učí lovit zvěř a lítat po lese, zrovna tak není praktické učit společenského pudla hlídat. ALe to už je spíš na vašem uvážení.
 
Právě připojeni - hostů: 30